PROGRAM OVERVIEW

Sunday 15 September

1630 - 1700 Opening Ceremony
1700 - 1745 Plenary 1
Luke O'Neill supported by EMBO
1745 - 1830 Plenary 1
Michal Schwartz
1830 - 1900 Women in Science Award
1900 - 2100 Welcome Reception
Exhibition
The Gallery @ ICC Sydney

Monday 16 September

0730 - 0900 Registration
0900 - 0945 Plenary 2
Janelle Ayres
0945 - 1030 Plenary 2
Florent Ginhoux
1030 - 1100 Morning Tea
1100 - 1230 Concurrent Morning Symposia
Session 1-4
Morning Symposium
1
Morning Symposium
2
Morning Symposium
3
Morning Symposium
4
T1: Biomarkers T1: Pain and Inflammation T2: Cell Trafficking T3: Gastrointestinal disease
Selected abstracts Selected abstracts Selected abstracts Selected abstracts
1230 - 1330 Lunch
1230 - 1330 Meet the Editor Panel
1330 - 1530 Concurrent Afternoon Symposia
Session 1-3
Afternoon
Symposium 1
Afternoon
Symposium 2
Afternoon
Symposium 3
T1: Emerging therapeutics + Clinical Trials I T2: Immune cell signalling and trafficking T3: Ageing and inflammation
Sponsored by The University of Queensland

Tom Wynn
Cathy Owczarek
Wolfgang Jarolimek
Toshiyuki Takai

Jennifer Stow
Masaru Ishii
Paula Longhi
Andy Clark

Ken Walsh
Dawn Bowdish
Linfa Wang
Invited Speaker TBA

1530 - 1600 Afternoon Tea
1600 - 1700 Centenary Institute Public Lecture Sponsored by Centenary Institute
Inflammation: a new approach to obesity and depression
Michael Mosley
1700 - 1830 Poster Session and drinks
Exhibition
The Gallery @ ICC Sydney
1900 - 2100 Student Mixer (Venue to be advised)

Tuesday 17 September

0730 - 0900 Registration
0900 - 0945 Plenary 3
Ana Domingos
0945 - 1030 Plenary 3
Vera Gorbunova
Sponsored by The University of Queensland
1030 - 1100 Morning Tea
1100 - 1230 Concurrent Morning Symposia
Sessions 5-8
Morning Symposium
5
Morning Symposium
6
Morning Symposium
7
Morning Symposium
8
T1: Immunotherapy T2: Pattern Recognition Receptors T2: Epigenetics & Immunogenetics T3: Microbiota
Selected abstracts Selected abstracts Selected abstracts Selected abstracts
1230 - 1330 Lunch
1230 - 1330 Patient Talks
1330 - 1530 Concurrent Afternoon Symposia
Session 4-6
Afternoon
Symposium 4
Afternoon
Symposium 5
Afternoon
Symposium 6
T1: Emerging therapeutics + Clinical Trials II T2: Mechanisms of Inflammation and New Pharmacological Targets T3: Neuroinflammation

Matt Sleeman
Megan Baldwin
Judith Field
Joe Arron

Salvatore Cuzzocrea
Raj Eri
Carlo Riccardi
Invited Speaker TBA

Akihiko Yoshimura
Connie Wong
Georges Grau
Paul McMenamin

1530 - 1700 Afternoon Tea
Poster Session 2 and Drinks

Wednesday 18 September

0730 - 0900 Registration
0900 - 0945 Plenary 4
Carola Vinuesa
0945 - 1030 Plenary 4
Daniel Cua
1030 - 1100 Morning Tea
1100 - 1230 Concurrent Morning Symposia
Sessions 9-12
Morning Symposium
9
Morning Symposium
10
Morning Symposium
11
Morning Symposium
12
T1: Fibrosis T1: Inflammation Resolution T2: Respiratory Disease T3: Vascular Biology
Selected abstracts Selected abstracts Selected abstracts Selected abstracts
1230 - 1330 Lunch
1330 - 1530 Concurrent Afternoon Symposia
Session 7-9
Afternoon
Symposium 7
Afternoon
Symposium 8
Afternoon
Symposium 9
T1: Infectious Diseases
Sponsored by Paradigm Pharmaceuticals
T2: Immune Tolerance Supported by Pfizer T3: Organ-specific Inflammation

Lisa Ng
Suresh Mahalingam
Elizabeth Hartland
Invited Speaker TBA

Ethan Shevach
Ranjeny Thomas
Jane Buckner
Richard Kitching

Laura Mackay
Prue Hart
Tim Johnson
Hiroshi Takayanagi

1530 - 1600 Afternoon Tea
1600 - 1730 New Investigator

IAIS Lifetime Achievement Award
1900 - 2230 Congress Dinner

Thursday 19 September

0730 - 0900 Registration
0930 - 1015 Plenary 5
Vishva Dixit
1015 - 1100 Plenary 5
Elaine Holmes
1100 - 1130 Morning Tea
1130 - 1215 Plenary 6
Joint WCI/Vascular Biology Session

Gou Young Koh
1215 - 1300 Plenary 6
Paul Kubes
1300 - 1330 Presentation of Awards
Closing Ceremony